قد نرمال کودکان هنگام تولد چقدر است

منصور بهرامی متخصص بیماری‌های کودکان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: افزایش قد در کودکان تابع عوامل مختلفی است یکی از این عوامل ژنتیک است که معمولا رشد قدی از میانگین قد پدر و مادر تبعیت می‌کند بنابراین پدر و مادر کوتاه قد فرزندی کوتاه قد دارند عامل دیگر تغذیه می‌باشد که در وزن و اندازه دور سر و سلامت عمومی کودک نیز تاثیرگذار است ودر مواردی که شخص سو تغذیه دارد قد او ممکن است خوب رشد نکند.

وی افزود: نوازد طبیعی معمولا با قد ۵۰ سانتی متر به دنیا می‌آید. به قد کودک در طول سال اول ۲۵ سانتی متر، در طول سال دوم ۱۲ سانتی متر و از سال سوم به بعد ۶ تا ۸ سانتی‌متر اضافه خواهد شد به عبارت دیگر رشد قد در هر سال نسبت به سال بعد نصف خواهد شد.
بهرامی بیان کرد: در حوالی بلوغ قد ناگهان رشد سریع پیدا می‌کند بنابراین ماکزیمم رشد قدی در دو دوره از زندگی انسان رخ می‌دهد یکی در دوران جنینی و سال اول عمر و دیگری در دوران بلوغ است که بعد از دوره بلوغ رشد قد متوقف یا کند می‌شود.

وی اظهار داشت: کسانی که اختلال در کارکرد تیرویید دارند و افرادی که اشکال در هورمون رشد دارند بیشتر در معرض کوتاهی قد قرار دارند بیماری‌های اسکلتی، بیماری‌های مزمن روده و قلب و هر بیماری مزمن طولانی مدت ممکن است باعث اختلال در رشد فرد گردند.

این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: کمبود ژنتیک و ویتامین دی نیز در کاهش قند فرد موثر هستند. پزشکان غدد به افرادی که کوتاه قد می‌باشند هورمون رشد تجویز می‌کنند و نکته مهم این است که هر پزشکی اجازه ندارد برای افزایش قد افراد از هورمون رشد تجویز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *