نقش و تاثیر میوه ها روی رشد بدن کودکان

موادغذایی به ۵ گروه؛ نان و غلات، لبنیات، سبزی ها، میوه ها و انواع گوشت تقسیم بندی می شوند. این نوع تقسیم بندی به دلیل متفاوت بودن موادمغذی آنها با یکدیگر است. با مصرف انواع سبزی و میوه ها، ویتامین و موادمعدنی؛ لبنیات، کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین؛ با نان و غلات، انرژی و کربوهیدرات ها و با مصرف گوشت، پروتئین، آهن و روی مورد نیاز بدن تامین می شود…

مصرف ۵ گروه موادغذایی برای تامین موادمغذی موردنیاز بدن ضروری است. براساس علم تغذیه، در یک رژیم غذایی صحیح باید ۳ اصل «تعادل»، «تنوع» و «کفایت» رعایت شود. درواقع با مصرف متعادل ۵ گروه غذایی، اصل تنوع نیز در نظر گرفته می شود. ذائقه سازی صحیح و اصولی و مصرف میوه و سبزی ها در دوران کودکی، تضمین کننده سلامت و مصرف تمام گروه های موادغذایی در دوره بزرگسالی است.

بهتر است بدانید میوه های درختی، صیفی جات و مرکبات هر کدام تامین کننده بخشی از ویتامین ها و املاح موردنیاز بدن هستند، بنابراین تنوع در مصرف آنها را رعایت و به خوردن گروهی از میوه ها اکتفا نکنید. به طور مثال اگر کودکتان مبتلا به یبوست است، مصرف ۵ گروه غذایی به دلیل اینکه کودکان در سنین رشد هستند و جزو گروه های در معرض خطر (کودکان، زنان باردار، شیرده و افراد سالمند) قرار دارند، بی نهایت اهمیت دارد. سیب زرد حاوی بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A)، تامین کننده ویتامین A و املاحی مانند آهن و پانتوتنیک اسید است.

بتاکاروتن به مقدار قابل توجهی در سیب تازه وجود دارد. این میوه غیر از ویتامین ها، حاوی فیبر «پکتین» است که در سایر میوه ها به مقدار کمتری یافت می شود. پکتین در تنظیم حرکات دستگاه گوارش موثر است بنابراین اگر کودکی روزانه یک سیب بخورد، احتمال ابتلای وی به یبوست کاهش خواهد یافت.

موادمغذی موجود در گلابی، شبیه سیب است با این تفاوت که «پکتین» کمتری دارد ولی به جای آن میزان سلولز و همی سلولزش بالاترست. معمولا وقتی کسی دچار یبوست می شود، اطرافیان به او توصیه می کنند گلابی بخورد، این توصیه به دلیل وجود دانه های موجود در گلابی است که زیر دندان حس می شوند.

پرتقال و لیمو از مهم ترین منابع تامین ویتامین C محسوب می شوند. موادمغذی آنها بسیار شبیه هم است. پرتقال به میزان قابل توجهی منیزیم و مولیبدن دارد و در لیموشیرین علاوه بر ویتامین C بالا، عنصر کروم هم موجود است.
هندوانه مانند سیب زرد، زردآلو و طالبی، پیش ساز ویتامین A، بتاکاروتن و حاوی بیوتین است و در تامین ویتامین C بدن نقش مهمی دارد. اگر کودکتان در طول روز به مقدار لازم آب نمی نوشد، می توانید به او هندوانه بدهید تا از کم آبی یا دهیدراته شدن بدنش پیشگیری شود.

کودکان برای رشد بهتر به موادمعدنی و ویتامین های موجود در انواع میوه و سبزی ها نیاز دارند. آناناس یکی از مهم ترین منابع ویتامین C موردنیاز بدن است و مس بالایی دارد. ویتامین C و مس برای رشدونمو کودکان ضروری هستند. در ضمن، هرچه این میوه تازه تر و رسیده تر باشد، بتاکاروتن بیشتری دارد.

دکتر رضا غیاثوند
مدیر گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *