عوارض کفش های افزایش قد – رابطه آن با کمر درد

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت:

کفش​های گران قیمت و دستگاه​های ورزشی غیر استاندارد که بدون توجه به وضعیت جسمانی بیماران و تحت تبلیغات وسیع ماهواره‌ای استفاده از آن‌ها رو به افزایش است ممکن است بیماریهای مختلف اسکلتی و عضلانی را تشدید کنند.

به گزارش سینانیوز، دکتر سید احمد رئیس السادات افزود: استقاده از کفشهای ورزشی که ادعا می‌شود سبب افزایش قد می‌شوند و همچنین کفشهای با پاشنه‌های نامرئی که در داخل کفش جا سازی شده‌اند ممکن است ابتلا به کمردرد و درد زانو‌ها را افزایش دهند. این کفش‌ها با ایجاد اختلال در زنجیره طبیعی بیومکانیکی موجب عدم توازن نیروهای وارد شده بر مفاصل مچ پا، زانو‌ها، لگن و نهایتا کمر می‌شوند و تناسب قدرت و انعطاف پذیری عضلات پیرامون آن‌ها را بر هم می‌زنند.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی ایران در ادامه گفت: «برای انتخاب کفش طبی حتما با پزشک خود مشورت کنید. یک کفش و کفی طبی مناسب برای مبتلایان به خار پاشنه ممکن است برای فردی که مبتلا به آرتروز زانو است، مناسب نباشد.

رئیس السادات تصریح کرد: دستگاههای ورزشی که در ماهواره تبلیغ می​شوند و در ایران نیز وجود دارد برای بسیاری از بیماران از جمله افراد چاق و مبتلایان به پوکی استخوان مضر است. این دستگاه‌ها ممکن است در افراد دچار پوکی استخوان باعث ایجاد شکستگی مهره‌های ستون فقرات شود و حتی افراد سالم را نیز دچار دردهای مکانیکی پشت و کمر کنند.

این متخصص طب فیزیکی در پایان اظهار داشت: «کفش‌های طبی، نوع ورزش و وسیله ورزشی مورد استفاده باید مانند دارو متناسب با بیماری و شرایط فیزیکی بیماران توسط پزشک ویا درمانگر با تجربه تجویز شوند. در تجویز ورزش نیز علاوه بر نوع ورزش، مدت، شدت، تعداد و فواصل جلسات و میزان افزایش شدت و احتیاطات لازم به هنگام اجرای آن‌ها دقیقا مانند نوع و دوز دارو و فواصل مصرف و ملاحظات حین مصرف آن‌ها باید مشخص و معین باشد.

پانزدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی ایران طی روزهای ۲۳ الی ۲۵ آذر ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *