علت عدم رشد قد کودکان – اختلال در رشد کودک

اختلال رشد کودک به ناتوانی کودکان و شیرخواران از رشد طبیعی گفته می‌شود. تا زمانی که تشخیص خاصی برای توجیه این مشکل نباشد از اصطلاح اختلال رشد بچه صحبت می‌شود سنی که این بیماری آن رادربرمیگیرد ۵-۱سالگی است .دور سر، وزن و قد این کودکان به طور طبیعی رشد نمی‌کند. مهارتهای حرکتی این گونه کودکان از جمله چرخیدن در تخت ونشستن وایستادن و راه رفتن معمولا” دیرتر از حالت طبیعی سایر کودکان ظاهر می‌شود. مهارتهای ذهنی و اجتماعی مانند صحبت کردن، رابطهٔ اجتماعی و غذا خوردن بدون کمک دیگران و اختیار ادرار و… نیز غالبا” از حالت طبیعی و نرمال خود به تآخیر میافتد.

علل
در بعضی ازاین کودکان مقصر اصلی خود کودک نیست بلکه عدم تغذیهٔ مناسب کودک به وجود می ایدو علت اصلی بروز این مشکل معمولا” به مشکلات جسمی مانند گوارشی یا به دستگاه عصبی مربوط می‌شود.

عوامل تشدید کنندهٔ بیماری
نوزاد زود رس یا بیمار بی تجربگی والدین محیط عاطفی نا مناسب و عدم رسیدگی به بچه بیماریهای مزمن مثل نارسایی کلیه یا عفونت مزمن بیماریهای ژنتیکی مثل نشانگان دوان سوءتغذیه محیط زندگی شلوغ یا غیر بهداشتی بیماریهای غدد مثل غدهٔ تیرویید و… شیر خواری که نا هنجاری جسمی دارد.

 پیشگیری
برای پیشگیری ازچنین بیماریهایی بایدکودک خود رابطور مرتب به پزشک یا مراکز درمانی برد ومحیط زندگی سالم و ارامش بخش برای انها فراهم اورد و والدین خوبی برای آنها شد.

عواقب مورد انتظار
اگر اختلال رشد بچه براثربی توجهی وبی تجربگی یامشکلات روانی والدین باشد به نظرمیرسد که می‌توان با آموزش به انها ازبروز چنین حوادثی جلوگیری کرد همچنین اگر این بیماری بر اثر یک اختلال زمینه‌ای مانند سوءتغذیه باشد بهبودی بیماری بستگی به این دارد که این اختلال زمینه‌ای قابل درمان باشد یا خیر.

عوارض احتمالی
این بیماری می‌تواند عوارض سوئی رابه همراه داشته باشد مانند اختلال رشد کودکان ناتوانی ومعلولیت دائمی ذهنی وعاطفی یا جسمی وکودک از لحاظ رشدونمو نیز دچار نقض خواهد شد.

درمان

اصول کلی
برای درمان اختلال رشد کودکان ابتدا از اقدامات تشخیصی از جمله اندازگی مکرر قد وزن دورسر کودک آزمونهای سنجش توانی‌های ذهنی و روانی مثل ازمون دنور که معیاری ازرشدونمو بچه به دست می‌دهد وازمایش خون که مهمترین بررسی بررسی هورمونی عکس برداری از مچ دستها برای تعیین سن استخوانی کودک که معیار خوب ومناسبی برای تعیین رشد کودک به شمار می اید.

* والدینی که نمی‌توانند به خوبی با کودک خود رابطهٔ عاطفیبر قرار کنند می‌توان آنها راتحت روان درمانی یا مشاوره قرار داد.
* والدین باید کتابهای مخصوص بچه داری و بزرگ کردن کودک را بخوانند یا برای آموزش به کلاسهای مربوطه بروند یا از یک پرستار خانه در امر مربوطه کمک بگیرند.

داروها
داروی خاصی برای درمان کودکان تجویز نمی‌شود .اگر یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که منجر به این بیماری شده امکان دارد داروی لازم آن بیماری تجویز شود. همچنین با دادن ویتامینها، مواد معدنی و سایر نیازهای تغذیه ای کودک سعی در کاهش عوارض می شود.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
هیچگونه محدودیتی برای فعالیت در زمان بیماری وجود ندارد.

رژیم غذایی
برای کودک یک رژیم غذایی مناسب و متعادل تهیه کنید . اگر عدم رشد کودک بر اثر سوءتغذیه باشد باید رژیم غذایی مخصوص ان بیماری تجویز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *