علت توقف رشد کودک یا کاهش رشد در نوزادان

توقف رشد وزنی کودک نقطه آغاز اختلال در رشد و نمو کودک است. در این قسمت سعی می کنیم زمان اولین توقف رشد در ۲ سال اول زندگی و برخی عوامل موثر بر آن را مورد مطالعه قرار دهیم . پژوهش ها نشان می دهد که اولین و بیشترین زمان توقف رشد ، ماه هفتم زندگی کودک می باشد یعنی زمانی که شیر مادر به تنهایی تکافوی انرژی شیر خوار نیست  و از غذای کمکی تازه شروع شده و هنوز نتوانسته کمبود انرژی را جبران کند توقف رشد یا ثابت ماندن وزن کودک در فاصله دو مراقبت ، نشانه شروع اختلال در رشد و نمو کودک می باشد در صورت بی توجهی عوامل ایجاد کننده وقفه رشد ، منحنی رشد کودک نزولی شده و بتدریج عوامل جبران ناپذیری روی تکامل و رشد کودک به جا خواهد گذاشت

مزایای شیر مادر آن است که براحتی قابل هضم می باشد و ایجاد حساسیت وآلرژی نمی کتد ، پاک وتمیز است وکودکانی که شیر مادر می خورند کمتر به بیماریهای عفونی واسهال مبتلا می شوند . شیر مادر ضریب هوشی کودک را افزایش می دهد واز لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است . در این مدت هر زمان وهر چند بار که کودک تقاضا کند باید شیر مادر در اختیارش قرار گیرد .

با توجه به تغذیه انحصاری شیر مادر در ۶ ماهه اول و شروع تغذیه از شش ماهگی همراه ادامه شیر دهی تا پایان دوسالگی ، به نظر می رسد صرف نظر از عوامل ژنتیکی  مهمترین عامل موثر بر رشد کودک مربوط به عوامل وابسته به تامین انرژی کودک  از شیر مادر و غذای کمکی می باشد .

اگر غذای کمکی دیر شروع شود کودک تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر وامتحان کردن مزه و طعم های جدید از دست می دهد . همچنین تکامل عمل جویدن به تعویق می افتد وکودک غذای دیگری جزء شیر مادر ویا مایعات را نمی خورد که این خود منجر به کم غذایی ، اختلال رشد وسوء تغذیه می شود .

بعد از سن ۶ ماهگی نیاز غذایی کودک تنها با خوردن شیرمادر تامین نمی شود وبا ید علاوه بر شیر مادر به کودک غذای کمکی داده شود در غیر این صورت رشد کودک کند یا حتی متوقف شده و منجر به سوء تغذیه او می شود . البته این بدان معنی نیست که باید دفعات شیردهی را کم کرد بلکه باید مادر را ترغیب کرد که هر زمان که کودک تمایل داشت شیر خود را به او بدهد وبر اساس سن کودک چندنوبت نیز غذای کمکی بعد از شیر مادر به او بدهد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *