روش های موثر در رشد و افزایش قد نوجوانان

افزایش قد نوجوانان از جمله دلمشغولی‌های بسیاری از خانواده‌ها، دختران و پسرانی است که اهمیت زیادی به ظاهر و تناسب اندام خود می‌دهند. اگر چه امروزه بازار انواع جراحی‌ها و متدهای درمانی مختلف در شیوه‌های درمانی طب مدرن و مکمل داغ است اما رعایت نکاتی بسیار ساده از دوران کودکی فرزندان‌مان و استمرار آن‌ها در دوران نوجوانی عامل مهمی برای افزایش هورمون رشد در بدن آن‌ها شده و افزایش قد را در سنین نوجوانی به همراه می‌آورد.

مقدار غذای موردنیاز من به چه عواملی بستگی دارد؟

با در نظر گرفتن این که وزن بدن یک فرد تحت تاثیر سه عامل:

● انرژی دریافتی

● سوخت انرژی یا میزان فعالیت بدنی

● اندازه جثه

می باشد غذای موردنیاز به عوامل زیر بستگی دارد:

الف) سرعت رشد: در این دوران به علت رشد سریع استخون‌ها، ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها، نیاز به مواد ضروری موجود در غذاها بیشتر می‌‌شود. در شروع بلوغ (۱۰ سال در دختران و ۱۲ سال در پسران) نوجوانان به ۸۴ درصد قد نهایی خود می‌‌رسند. دخترها در ۱۳ سالگی و پسرها در ۱۵ سالگی ۹۵ درصد قد نهایی خود را به دست می‌‌آورند. در این دوران ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر به قد دخترها افزوده می‌‌شود و بیشترین افزایش قد تقریباً یک سال پس از رشد پستان‌ها و شروع قاعدگی است. به همین دلیل در دخترانی که بلوغ و خونریزی ماهانه زودتر شروع می‌‌شود، زودتر هم قد می‌‌کشند

ولی صدک قد نهایی آنها کمتر از دخترانی است که در سن بالاتر از آنها قاعده می‌‌شوند. بلوغ پسرها تقریباً ۲ سال دیرتر از دختران همسالشان آغاز می‌‌شود. پسران در بلوغ حدوداً به طور متوسط ۲۸ سانتی‌متر قد می‌‌کشند. افزایش وزن در دوران نوجوانی به موازات افزایش قد می‌‌باشد. در دختران اوج افزایش وزن ۶ تا ۹ ماه قبل از قد کشیدن است. وزن دختران بین ۱۷-۱۰ سالگی به طور متوسط ۲۴ کیلوگرم بیشتر می‌‌شود. در پسرها اوج افزایش وزن با اوج افزایش قد هم زمان است، به طوری که وزن پسران بین ۱۰ تا ۱۷ سالگی به طور متوسط ۳۲ کیلوگرم افزایش می‌‌یابد.

افزایش هورمون رشد با مصرف پروتئین طبیعی

بهترین شیوه برای بالابردن میزان ترشح هورمون رشد در بدن کودکان و نوجوانان اصلاح شیوه زندگی و تنظیم سبدغذایی مفید و مغذی است. باید دقت داشت که مصرف صبحانه کامل و دریافت مواد مغذی موجود در لبنیات در کنار مصرف پروتئین موجود در گوشت قرمز و گروه ویتامین B موجود در غلات و سبزی‌ها تاثیر زیادی در افزایش ترشح هورمون رشد در کودکان و نوجوانان داشته و با مداومت آن موجب افزایش قد در آن‌ها می‌شود.

 هر روز ماست و اسفناج بخورید

یکی از مهم‌ترین مواد‌غذایی که برای افزایش هورمون رشد و افزایش قد در بدن به آن نیاز داریم، اسفناج است. اسفناج در کنار مواد‌غذایی دیگری مثل جوانه گندم، ماهی و بادام زمینی از جمله غذاهای سرشار از منیزیم هستند که تاثیر بسیار زیادی در رشد بافت‌های استخوانی و افزایش هورمون رشد دارند بنابراین مصرف روزانه اسفناج در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان به‌شدت به خانواده‌ها توصیه می‌شود.

این حرکات را فراموش نکنید

تمرینات کششی و فعالیت ورزشی نیز از جمله راهکارهایی است که مداومت بر آن موجب افزایش قد نوجوانان می‌شود. نوجوانان با انجام حرکات کششی در طول روزهای هفته موجب رشد عضلانی بدن و تقویت بافت استخوانی خود می‌شوند و به این ترتیب به پیشگیری از تراکم استخوان در ستون فقرات و خمودگی در این بخش از بدن منتهی می‌شود. در این صورت این تمرینات علاوه بر آن‌که موجبات افزایش قد را با خود به همراه دارند با تنظیم هورمون‌های بدن به افزایش نشاط و شادابی فرزندان‌مان نیز کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *