رابطه چاقی وهورمون های جنسی روی افزایش قد در کودکان

معمولاً دیده شده افراد چاقی که از کودکی چاق بوده اند، حتی اگر از نظر ژنتیکی قد بلند باشند، نسبتاً قدکوتاه اند و در مقایسه با هم سن و سالان خود قد کوتاهی دارند. علت این موضوع آن است که در بدن هورمونی به نام لپتین از سلول های چرب بدن ترشح می شود. هر چقدر تعداد سلول های چربی در بدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشتر خواهد بود.

یکی از فاکتورهای کلیدی در بلوغ دختران و پسران همین ترشح لپتین در بدن است. با شروع نوجوانی، ما شاهد تجمع چربی در بدن هستیم. با تجمع چربی ترشح هورمون لپتین هم آغاز می شود که خود این هورمون بر هیپوتالاموس تاثیر می گذارد و سبب ترشح هورمون های دیگر می شود.

هم چنین تاثیر آن بر هیپوفیز نیز سبب ترشح هورمون های جنسی شده و در نهایت بر اندام های تناسلی اثر می گذارد و سبب ترشح هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون در دختران و تستوسترون در پسرها می شود. در یک کودک چاق، به طور طبیعی هورمون لپتن ترشح می شود و لپتن خود محرکی برای ترشح هورمون های جنسی شده و سبب بلوغ زودرس در کودکان می شود که پیامدهای اجتماعی زیادی را به دنبال دارد.

هورمون های جنسی می توانند بر صفحات رشد استخوانی اثر کنند و زودتر از موعد، سبب بسته شدن رشد این صفحات شوند. در نتیجه رشد قدی متوقف می شود و فرد کوتاه قد می ماند. در بزرگسالی، این کودکان به افراد چاق و قد کوتاه تبدیل می شوند که هم چاقی و هم کوتاهی قد اعتماد به نفس آن ها را می گیرد و سبب بروز مشکل در زندگی آنها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *